rozdělení koní

rozdělení koní

15. prosince 2009 v 20:07 | bara
Koně je možné dělit podle plemenné příslušnosti (berber, fríský kůň, haflinger...), podle skupin plemen s podobnými vlastnostmi stavby těla (teplokrevník, polokrevník, chladnokrevník, plnokrevník, pony), nebo obecně podle typu.Pod pojmem typ obecně rozumíme souhrn tělesných znaků umožňujících provádět určitý výkon, ať pod sedlem, nebo v tahu při pracovním využití v lesnictví a zemědělství. Některá plemena měla a mají rozhodující vliv na příslušný typ (např. krev anglického plnokrevníka trvale ovlivnila jezdecká plemena).

Známe tyto 4 základní typy koní:

JEZDECKÝ KŮŇ (anglický plnokrevník, arabský plnokrevník, český teplokrevník...) - lehký kůň s harmonickou stavbou těla. Většina plemen tohoto typu byla ovlivněna anglickým plnokrevníkem (ve většině plemen se podíl krve angl. pln. pohybuje kolem 5% až 25%.KOB (normandský kob, velšský pony...) statný užitkový kůň s hlubokým
hrudníkem, krátkým, obloukovitým krkem a relativně krátkými končetinami. Původně se používal při práci v zemědělství, dnes slouží i jako jezdecký kůň. Jeho kohoutková výška zpravidla smí být mezi 152 a 155 cm.


HUNTER - HONEBNÍ KŮŇ (hunter, irský tažný kůň-angl. pln.,
quarter...) - silný cvalový kůň, vytrvalý a dobrý skokan, odvážný s atletickými schopnostmi. Většinou je to potomek plnokrevníků a tažných koní.


PÓLO PONY (angl. pln.-criollo, arabský plnokrevník...) - vysoký asi 152 cm KVH, podle vzhledu plnokrevník, ale s kratšími chody. Musí být rychlý, odvážný, vyvážený, temperamentní a hodně obratný. Pólo pony je vyšlechtěn k hraní póla a jeho vznik je zásluhou Argentiny a VelkéBritánie.zdroj
 
 

Reklama