potřeby pro úpravu koně

25. června 2009 v 16:25 | bara |  potřeby a péče o koně a pro koně
NŮŽKY
Pro úpravu koně používáme speciální nůžky se zaoblenými konci. Těmito nůžkami ostříháme dlouhé chlupy rostoucí na hrdle a chlupy, které přečnívají z ušních boltců. Také ta část hřívy, která roste na místě, kde leží nátylník uzdečky, můžeme ostříhat nakrátko. Hmatové chloupky okolo očí, pysků a nozder pouze zkrátíme. Tyto hmatové chloupky nesmíme zcela ustřihnout, neboť slouží pro lepší orientaci koně.
HŘEBÍNEK NA PROTRHÁVÁNÍ
Hřívu a kštici protrháváme speciálním hřebínkem. Správná délka hřívy je asi na jednu šířku dlaně. Protrhávat začínáme u kštice a pokračujeme směrem dolů ke kohoutku. Vezmeme vždy pramínek dlouhé hřívy a omotáme jej jednou kolem hřebínku. Krátkým a prudkým škubnutím pramínek následně vytrhneme. Bereme-li pokáždé tenký pramínek zvlášť, není to pro koně nijak bolestivé.
HOLÍCÍ STROJEK
Žíně, rostoucí po stranách kořene ocasu, se můžou protrhat, ostříhat nebo oholit strojkem. Dlouhé chlupy na nohách můžeme také oholit nebo ostříhat. Holícím strojkem lze dobře oholit chlupy přerůstající přes korunkový okraj kopyt. Spodek ocasu by měl dosahovat asi do poloviny zadních holení.
ZAPLÉTÁNÍ HŘÍVY
Na oficiálních závodech, výstavách a různých předvedeních bývá většinou povinné hřívu zaplétat. Nejprve hřívu pročešeme a navlhčíme mokrou houbu. Vlhká hříva se snadněji zaplétá. Copánky se pletou ze tří pramínků zhruba v rozmezí 5 cm. Upevnění copánků pomocí provázku nebo gumiček se nejlépe naučíme od někoho zkušeného.
HOLENÍ SRSTI
Běhěm podzimu začíná zejména těm koním, kteří jsou často na pastvině, poměrně rychle růst hustá zímní srst. Zimní srst koně chrání před zimními mrazy. Srst se dá oholit několika způsoby. Jezdecké koně holíme jinak než koně kočárové. Způsob holení záleží také na vkusu jezdce. Srst v místě, kam se pokládá sedlo, se neholí, neboť krátce zastřihnutá srst pod sedlem může koně nepříjemně dráždit. Pokud koni oholíme zimní srst, musíme mu do stáje dávat dvě tenké nebo jednu silnou deku, která mu nahradí oholenou zimní srst.
BLANKET CHIP
Nejméně radikální způsob holení je ve tvaru pokrývky. Oholí se břicho, plece a spodní část krku. Výsledek vypadá, jako by kůň měl na sobě danou pokrývku. Tento model se často používá zejméne v Anglii a tam se nazývá "blanket chip".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama